I Komunia św.

Hachaj Katarzyna i Jakub

Katarzyna Hachaj z domu Krajewska pochodziła z miejscowości Liczkowce w woj. tarnopolskim (obecnie Ukraina), a jej mąż Jakub Hachaj – z okolic Bochni. Jakub służył w wojsku niedaleko Katarzyny i tam ją poznał. Po odbyciu służby wojskowej wrócił do Katarzyny i ożenił się z nią . Urodziło im się czworo dzieci: Eugeniusz, Janina, Józef i Jan. W Liczkowcach mieszkali do zakończenia wojny.

Po wojnie przyjechali na ziemie zachodnie. Pod koniec 1945 roku osiedlili się w Nowęcinie na tzw. kolonii. Razem z nimi przyjechali: rodzeństwo Katarzyny – siostra Rozalia i brat Władysław ze swoimi rodzinami oraz pani Krajewska – matka Katarzyny. Wszyscy mieli swoje gospodarstwa.

W Nowęcinie urodziło się dwoje dzieci Katarzyny i Jakuba- Stanisław i Maria.

W roku 1956 (1957?) Katarzyna i Jakub Hachajowie kupili dom na ulicy Świerczewskiego od poprzednich właścicieli państwa Majchrzaków. Tu mieli kawałek swojego pola, który uprawiali, a Katarzyna prowadziła dom i pielęgnowała przydomowy ogródek.

Jakub Hachaj trudnił się szewstwem. Był również dozorcą w magazynach zbożowych na ulicy Kopernika. Pięknie śpiewał.

Dzieci państwa Hachaj:

  • Eugeniusz – ożenił się w Łebie i pracował w Rybmorze,
  • Janina – wyszła za mąż i wyjechała do Starogardu Gdańskiego,
  • Józef –ożenił się i wyjechał do Bolesławca,
  • Jan- ożenił się i zamieszkał w Łebie. Na początku pracował na wydmach. Później zatrudnił się w Spółdzielni X-lecia PRL, a następnie przeszedł do Państwowego Gospodarstwa Rybackiego.
  • Maria – przez kilka lat pracowała w przedszkolu, następnie wyszła za mąż i do dziś mieszka w starym domu swoich rodziców.