Bożena Gornowicz

 

Bożena Gornowicz, z domu Michalak, urodziła się w Sztutowie. Jej ojciec – Jan Michalak zmarł w wieku 45 lat i osierocił 3 dzieci. Po śmierci ojca, mała Bożenka wraz z mamą Martą, bratem i siostrą przeniosła się do Sopotu. Tam mieszkała rodzina ze strony matki.

W międzyczasie mama zachorowała, a następnie w wyniku poważnej choroby zmarła w wieku 37 lat.

Bożenka wraz z rodzeństwem trafiła do Lęborka. Tu skończyła szkołę podstawową. Następnie rozpoczęła naukę w Technikum Przetwórstwa Spożywczego w Kwidzynie. Jej pasją w tym czasie był sport (piłka ręczna, siatkówka, tenis stołowy), a także recytacje wierszy i występy w szkolnym teatrze.

Do Łeby przyjechała w 1972 roku i została już na stałe. Przez kilka lat pracowała w Urzędzie Miejskim. Pełniła też dyżury w Caritasie.

Ma dwóch synów.

Pani Bożena od wielu lat jest wolontariuszką w bibliotece miejskiej. Pomaga bibliotekarkom promować czytelnictwo. Każdego roku, podczas ferii zimowych oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich czyta dzieciom bajki, zachęcając je w ten sposób do sięgania po książki oraz odwiedzania biblioteki. Dzieci bardzo cieszą się ze spotkań z Panią Bożeną.

Pani Bożena przyczyniła się także do powstania Mapy Łebian. To ona wraz z innymi wolontariuszkami spisywała historie naszych mieszkańców, które później były publikowane w gazetce parafialnej “Ichtys”.

Pani Bożena interesuje się historią Polski, głównie tą od zarania państwa polskiego. Lubi czytać książki, oglądać filmy historyczne i dokumentalne. Uwielbia opowieści i filmy kostiumowe oraz z gatunku “płaszcza i szpady”, a także “sagi rodzinne”. Miłością do historii zaraziła ją polonistka w szkole podstawowej. Mała Bożenka lubiła słuchać, jak nauczycielka pięknie opowiada o dziejach Polski. W szkole średniej ciekawe wykłady jeszcze mocniej pogłębiły zainteresowanie tematyką historyczną.

Od wielu lat jest stałą czytelniczką naszej biblioteki. Oddana swojej pasji, niezmiennie wypożycza książki o wspomnianej wcześniej tematyce.

Pani Bożenko, dziękujemy za Pani życzliwość, uśmiech i poświęcany czas.