Historie
-
Agnieszka i Feliks Gałązkowie
Agnieszka i Feliks Gałązka urodzili się na Kociewiu, w Pinczynie gmina Zblewo, w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Pobrali się w 1931 roku. Przed wojną zamieszkiwali w Orłowie. Tam urodzili się synowie: Jerzy i K…
-
Agnieszka i Józef Dymelowie, Marianna Kurzynoga
Moi dziadkowie Agnieszka i Józef Dymelowie przyjechali do Łeby z czwórką dzieci w 1947 roku z Tymawy koło Gniewu. Zamieszkali w domu przy ulicy Obrońców Westerplatte 13. Głównym powodem przyjazdu rodziny by…
-
Aleksandra Puchacz
Aleksandra Puchacz urodziła się w 1988 roku i mieszkała w Łebie do 16 roku życia. Następnie przeprowadziła się do Gdyni, gdzie uczęszczała do Liceum Plastycznego. W 2013 roku ukończyła studia projektowania biżu…
-
Anna i Wojciech Gabrysiowie
Anna Gabryś urodziła się w Smarglinie (powiat Węgorzewo), a Wojciech Gabryś w miejscowości Skrwilno (powiat Rypin, woj. kujawsko-pomorskie). Państwo Gabrysiowie przyjechali do Łeby w 1959 roku z miejscowości R…
-
Babcia
Jadwiga Suchocka urodziła się w 1908 roku w Poznaniu. Była najmłodsza w licznej rodzinie. Przed wojną mieszkała z mężem w Gdyni. Mąż w czasie wojny był w obozie niemieckim. Wrócił do domu chory. Po wojnie Su…
-
Bilińska Marta
Bilińska Marta urodziła się w 1907 roku w Brodnicy. Do Łeby przyjechała sama w 1945 roku. Najpierw zamieszkała przy ul. 1. Maja, następnie na Świerczewskiego, Obrońców Westerplatte, Powstańców Warszawy ( w Ośro…
-
Bożena Gornowicz
Bożena Gornowicz, z domu Michalak, urodziła się w Sztutowie. Jej ojciec - Jan Michalak zmarł w wieku 45 lat i osierocił 3 dzieci. Po śmierci ojca, mała Bożenka wraz z mamą Martą, bratem i siostrą prze…
-
Brejniak Zofia i Tadeusz
Dziadek Tadeusz Brejniak urodził się i wychował w Wólce Zdziwójskiej w woj. mazowieckim, wcześniej ostrołęckim. W roku 1953 wraz z rodzicami przeniósł się do Łeby. Tu podjął pracę w PKP, następnie w meliorac…
-
Całe życie przeżyłam pięknie...
Moje korzenie rodzinne sięgają głęboko do starego i znamienitego rodu Szarejko... Urodziłam się w 1902 roku w małym miasteczku Piaski, pow. Białystok. W tym miasteczku ukończyłam szkołę powszechną. Moi rodzice …
-
Cenckiewicz Ryszard
Ryszard Cenckiewicz urodził się w 1947 roku. Od dzieciństwa interesował się modelarstwem. W wieku 10 lat skleił swój pierwszy model - zestaw radzieckich barek desantowych. Służył w lotnictwie. Był mechani…
-
Charynek Helena i Antoni
Antoni Charynek pochodzi z Krakowa, a jego żona Helena z Warszawy. Antoni Charynek był więźniem oflagu II C – dla oficerów i podoficerów w Waldenbergu. Stamtąd został skierowany do Lęborka. 24.02.1945 roku p…
-
Co Bóg złączył...
Kobieta zaskoczona gwałtownością zdarzeń powiła w stodole syna — początek iście ewangeliczny. Po kilku latach sama asystowała przy porodzie, na świat przyszła dziewczynka. W przedziwny sposób splotły się losy t…
-
Czuję się szczęśliwa
Pani Walentyna Jurczuk, chociaż pochodzi z Lubelskiego, czuje się w pełni łebianką. Tutaj - mówi - spędziłam większość swojego życia, jego dobrą większość, bo dzieciństwo miałam bardzo trudne. Jako czterole…
-
Daniela i Leopold Fraszkowscy
Mój tata Leopold Fraszkowski pochodził ze Lwowa, a mama Daniela z kieleckiego. Rodzice przeprowadzili się z Gliwic do Charbrowa. Tata prowadził Ośrodek Zdrowia oraz pracował na oddziale Ginekologii i Położni…
-
Doktor Lucjan Greczko
Rodzina Greczków powróciła do Polski w 1921 roku z Tuapse nad Morzem Czarnym. Tam na Zakaukaziu zostawił swój dom i pacjentów doktor Stanisław Greczko – mój dziadek. W 1946 roku nasza rodzina po raz kol…
-
Doktor Zenon Grzybowski
Doktor Zenon Grzybowski urodził się 02.01.1931 roku w miejscowości Ozorków. Posiadał tytuł magistra rehabilitacji oraz uprawnienia z zakresu medycyny pracy. Początkowo pracował jako felczer w Sasinie. W 1975 r…
-
Dominiak Helena i Zdisław
Helena Dominiak urodziła się 10.05.1924 roku w Rzyźniewie – powiat Ostrołęka. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Miała 4 braci i 2 siostry. Jej ojciec był kolejarzem. W latach 1932-1939 babcia uczęszczała do Szk…
-
Dr Danuta Hryniewicz, a może lepiej: Nasza Danusia
Trudno pisać o Danusi, bo to niecodzienna postać o bardzo urozmaiconym życiorysie, którego wiele fragmentów nie zostało zapisanych i umknęło pamięci tych, którzy ją znali i lubili. Może jedynie poza wczesny…
-
Dziadek Labuda
W cieplutkiej kuchni, pijąc poranną kawę poznałam życie wyjątkowego człowieka. Dziadkiem nazywają pana Labudę wszyscy od chwili, gdy w 1967 przyjechał z rodziną do Łeby. Brunon Labuda urodził się 06. 02. 1910…
-
Dziadek Mieczysław
Mój dziadek Mieczysław Kijaczko był zwyczajnym człowiekiem. Niczym się nie wyróżniał wśród mieszkańców Łeby. Przez całe życie ciężko pracował, wychował pięcioro dzieci, a przede wszystkim szanował ludzi i z…
-
Edward Chaciej
Edward Chaciej urodził się w 1923 roku w Sokółce koło Białegostoku. Jego żona Jadwiga, z domu Maculewicz, urodziła się w Wilnie w roku 1919. Poznali się w Kołymie. Po wojnie znaleźli się w Giżycku, gdzie wz…
-
Edward Kasprzak
Urodziłem się w 1930 roku. Rodzice moi, Zofia i Józef Kasprzak, pochodzili z Gniezna. Gdy wybuchła wojna, miałem 9 lat. Wtedy wszystko się skończyło. Umarł ojciec, a ja z mamą byłem wywieziony do Niemiec na …
-
Elżbieta Dollowski
Moja mama Elżbieta Dollowski, z domu Janik, urodziła się 20 listopada 1951 roku w Łebie. Rodzice mamy- Józefa i Adam Janikowie wychowali czworo dzieci. Mama jest najmłodsza z rodzeństwa. Ma dwóch starszych br…
-
Erna i Alojzy Górscy
Erna i Alojzy Górscy z przyczyn zdrowotnych przyjechali do Łeby w 1958 roku z Lisewa (woj. toruńskie). Odkupili dom przy ulicy Derdowskiego. Pani Erna była bardzo zaradna. Robiła na drutach, na szydełku, sz…
-
Ewa Dąbrowska
Ewa Dąbrowska z domu Kamińska urodziła się w 1955 roku w Iławie. Tam też mieszkała. Skończyła Szkołę Pielęgniarską w Piszu, a swoją pracę zawodową początkowo zaczęła jako pielęgniarka w szpitalu w Iławie. Do…
-
Feliks Kałużyński
Pierwszym polskim burmistrzem Łeby był Feliks Kałużyński, mianowany na to stanowisko 14 maja 1945 roku przez Pełnomocnika Rządu RP w Lęborku. Urząd pełnił aż... dwa tygodnie. Do Łeby przybył z Lęborka, gdzie wc…
-
Filut Stanisława i Edmund
Obiecanych odwiedzin u mnie nie doczekałam się, więc aby się dowiedzieć skąd przybyła do Łeby pani Stanisława, sama pofatygowałam się w jej progi na „popołudniowe Polaków rozmowy”. Stanisława Filut z domu Karł…
-
Foto-opowieść Ireny Łopuszańskiej
Z Drui – ośmiotysięcznego miasteczka na wileńszczyźnie i z jego okolic w dawnym powiecie Bracław, przybyły po wojnie do Łeby rodziny Miłoszów, Chojeckich, Lepków, Horodeckich i Raszkiewiczów. Foto - opowieść…
-
Franciszek Kurowski (1911-1990)
Moi rodzice pochodzą z miejscowości Mietniów, małej wioski pod Wieliczką. Rodzice pobrali się w listopadzie 1932 roku. Mama otrzymała od swojego ojca pół hektara ziemi w Śledziejowicach i tam rodzice postanowil…
-
Franciszka i Henryk Górscy
Maria i Franciszek Kierol mieszkali w miejscowości Jonie, powiat Lida. W 1940 roku Ruskie wywieźli rodzinę do tajgi. Później pozwolili osiedlić się w miejscowości Asino. Państwo Kierol mieli trzy córki: Francis…
-
Gabriela i Romuald Głuszkowie
Gabriela Głuszko z domu Olejniczak urodziła się 4 września 1931 roku w Bryskach – Łodzi. Jej rodzicami byli Jan i Marianna Olejniczakowie. Gabriela Głuszko miała cztery siostry: Janinę, Marię, Stefanię i Zofię.…
-
Gaszewska Joanna
Rodzice ze strony mamy Joanny Gaszewskiej, czyli jej dziadkowie, wyjechali do Francji za chlebem. Joanna Szybiak urodziła się we Francji 07.05.1931 roku w miejscowości Supir. Miała troje rodzeństwa: dwie sio…
-
Gdzieś wśród nas
Ludzkie życie, ile ludzi, tyle ciekawych historii. Patrzymy na kogoś, żyjemy obok a tak właściwie nie znamy się. Czasami oceniamy ludzi na podstawie ich wyglądu, bo to co według jednych jest piękne, według inny…
-
Genowefa i Henryk Błażejewscy
Moja babcia Genowefa Błażejewska, z domu Mściwujewska, urodziła się w 1940 roku w Dębowie koło Łomży (woj. mazowieckie). Do Łeby przyjechała mając 18 lat i rozpoczęła swoją pierwszą pracę w kawiarni „Muszelk…
-
Genowefa i Henryk Pawlakowie
Po świątecznej przerwie wybrałam się do Państwa Pawlak, aby „wyciągnąć” trochę wiadomości z ich życia i z pytaniem: skąd do Łeby przybyli? Oboje byli otwarci, „nie załatwili mnie odmownie”, więc zaczęłam od Pan…
-
Genowefa i Henryk Świderscy
W 1945 roku do Łeby przyjechali moi pradziadkowie Henryk i Genowefa Świderscy. Zamieszkali oni w Nowęcinie. Pradziadkowie przyjechali z miejscowości bardzo blisko siebie położonych. Z opowieści wiem, że pradzia…
-
Gertruda Głuszko: życiorys
Ja, Gertruda Wolff, urodziłam się 7.08.1925 r. w Jamielniku woj. Olsztyn. Ojciec mój to Robert Wolff, matka Marta Wolff z domu Wasielewska. Ojciec mój był pracownikiem kolejowym na stanowisku nastawniczy. Mama …
-
Gocaliński Ryszard
Mój tata, Ryszard Gocaliński pochodzi z miejscowości Susz koło Prabut. Przybył do Łeby wraz z ośmioma kolegami 1.07.1968 roku po ukończeniu Zasadniczej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, wydział mechaniczny. Rozp…
-
Gotszald Leokadia i Ignacy
Leokadia i Ignacy Gotszald do Łeby przyjechali z Łodzi w 1945 roku. Ignacy Gotszald pracował w prywatnej wędzarni nad kanałem, później w Gdańskim Urzędzie Morskim, a następnie w Spółdzielni X-lecia PRL przemia…
-
Grzywacz Julia i Stefan
Stefan Grzywacz urodził się w 1910 roku we wsi Andrzejówka koło Czarnolasu, powiat Kozienice. Julia Grzywacz (z d. Kowalczyk – Wirażko) urodziła się w 1913 roku w miejscowości Chechły nad Wisłą, powiat Nałęc…
-
Hachaj Katarzyna i Jakub
Katarzyna Hachaj z domu Krajewska pochodziła z miejscowości Liczkowce w woj. tarnopolskim (obecnie Ukraina), a jej mąż Jakub Hachaj – z okolic Bochni. Jakub służył w wojsku niedaleko Katarzyny i tam ją poznał. …
-
Hadrysiak Alfreda i Józef
Niemal wszyscy mając... dziesiąt lat stwierdzamy, że coś nam bezpowrotnie umknęło. Zaganiani, zajęci troskami dnia codziennego i wychowaniem dzieci nie mamy czasu spojrzeć w przeszłość i ocalić od zapomnienia…
-
Halina Stachewicz
Urodziła się 30.01.1946 roku w miejscowości Borsuki. W roku 1947 wraz z rodzicami przyjechała na "ziemie odzyskane" i zamieszkała w Łebieńcu. Szkołę podstawową ukończyła w Szczenurzy. W latach 1960-1965 uczęsz…
-
Halinka
Pani Janina i Józef tuż po zakończeniu wojny przyjechali ze swoimi rodzinami z Kresów do Ośna Lubuskiego. Tam w 1946 roku zawarli związek małżeński. Szukając swego miejsca w nowym życiu przyjechali do Łeby w…
-
Hania i Zbyszek Zaborowscy
Mój ojciec Jan Sokołowski był stolarzem, pszczelarzem, ogrodnikiem, a pod koniec wojny sołtysem. Mieliśmy gospodarkę pod Pułtuskiem. W domu było nas ośmioro dzieci. W 1946 roku aresztowano mojego ojca za pomoc …
-
Helena i Maciej Salamon
Helena Salamon, z domu Skuza, urodziła się w 1928 roku w Cukrówce (woj. radomskie). Z zawodu była krawcową koszul świątecznych. W 1945 roku przyjechała do Charbrowa. Wtedy w oborach było pełno krów, a w magazyn…
-
Historia pośród kwiatów, czyli Edward Kubiak
Rodzice Edwarda Kubiaka, Hildegarda Badtke, Kaszubka z Pucka i Jan Kubiak, muzyk ze Zgierza, pobrali się w 1930 r. Ojciec służył w Marynarce Wojennej, grał w orkiestrze reprezentacyjnej, przed wojskiem pracow…
-
Historia rodziny Wolff
Dziadek Robert Wolff pochodził z Mazur. W 1920 roku ożenił się z babcią Martą. Pracował jako kolejarz i jeszcze przed wybuchem wojny został przeniesiony do Błądzimia w Borach Tucholskich. Dziadkowie mieli oś…
-
Historia zwykłego człowieka
Pani Władzia jest mieszkanką Łeby od 56 lat. Miałam sposobność poznać bliżej ją samą oraz historię jej życia, które nie było usłane różami. Urodzona we wsi Sieruciowce koło Grodna, matka z domu Milewska, ojciec…
-
Honorata i Marcin Łosiowie
Moi dziadkowie Honorata i Marcin Łosiowie przyjechali do Łeby w lipcu 1947 roku. Przybyli oni z Kresów, ze wsi Wielkie Pole koło Równego (Ukraina). Dziadkowie wychowali dziewięcioro dzieci (trzech synów i sz…
-
I tak już będzie do końca
Elfrieda Maria Stenzel urodziła się w 1930 r. we wsi Łabędź, dzisiejszym Łebieńcu. Tą i okoliczne wioski, jak również Łebę zamieszkiwała ludność niemiecka. Gdy Elfrieda miała trzy lata, rodzina przeprowadziła …
-
Irena i Ryszard Charytonikowie
Mój tata Ryszard Charytonik urodził się w Wilnie 18 lipca 1939 roku. Do Polski przyjechał w 1945 roku z rodzicami, tatą Zygmuntem i mamą Janiną. Zamieszkali w Łebie przy ulicy 1 Maja 18. Ten dom, w którym zamie…
-
Jadwiga i Stanisław Lempkowscy
Łeba to miejsce na „ziemiach odzyskanych”, gdzie po II wojnie światowej napłynęło wielu rodaków z różnych stron Polski. W 1948 roku z Kujaw, a dokładnie z Kowala k. Włocławka przyjechała moja mama Jadwiga Le…
-
Jadwiga i Zygmunt Szymańscy
Wybrałam się do państwa Szymańskich przerywając im popołudniową drzemkę. Wcześniej uprzedziłam, że ich odwiedzę, więc zgodzili się na rozmowę. Pan Zygmunt "dyplomatycznie" wycofał się do drugiego pokoju dają…
-
Janina i Jan Więckowscy
Mój tata Jan urodził się w 1947 roku we wsi Esterka koło Starej Rawy (skierniewickie), a mama Janina ( z domu Michalak) w 1948 roku w Łebie. Mój dziadek zmarł w bardzo młodym wieku. Tata nie znał swojego ojc…
-
Janina i Kazimierz Baszura
Janina Baszura z domu Podolak urodziła się 27.06.1927 roku w Wysokim (powiat Krasnystaw, woj. lubelskie). W 1943 roku wyjechała do Niemiec na roboty przymusowe. Pojechała na wymianę za siostrę. Siostra Maria…
-
Janina i Tadeusz Garbaczowie
Urodziłem się 25 sierpnia 1928 r. w miejscowości Wysokie, województwo lubelskie. W roku 1946 przyjechałem z rodzicami na „ziemie odzyskane” do Ciekocina, tam mieszkaliśmy i pracowaliśmy. Pracowałem w stacji hod…
-
Janina Sądej
Pani Janina Sądej z domu Frączek pochodzi spod Warszawy z miejscowości Trzebień gmina Magnuszew. Podczas wojny jej ojciec dostał się do niewoli i przebywał w lagrze. Do domu wrócił w 1946 roku Po powrocie oj…
-
Janko Organista
Był styczeń 1948 roku. Wraz z dziesiątkami napływających osadników, do Łeby przyjechało młode małżeństwo. Byli to Anna i Jan Siebert, którzy przybyli tu, aby zacząć nowe życie. Niewiele wcześniej zawarli zwi…
-
Jestem z Łeby
Najmłodszym członkiem mojej rodziny jest Jaś Cyranowicz mój wnuczek, najstarszym, o którym mam wiedzę i od którego rozpocznę opisywanie dziejów mojej rodziny jest mój dziadek Franciszek Świerk. Dziadek Franc…
-
Józefa i Adam Janikowie
Moi dziadkowie Adam i Józefa Janik poznali się w Niemczech, podczas wojny, na przymusowych robotach. Tam też pobrali się i urodziło się ich pierwsze dziecko – syn Tadeusz. W 1945 roku, zaraz po wojnie, pr…
-
Kapitan Jan Choroszman
Jan Choroszman, syn Grzegorza i Michaliny, urodził się 2 stycznia1928 r. w Jeziorku koło Kamienia Koszyrskiego na Polesiu. We wszystkich późniejszych dokumentach podawany jest rok 1927, celowo zmieniony przez C…
-
Karapuda Longina i Piotr
Babcia Longina Karapuda urodziła się w miejscowości Sobienie-Jeziory w woj. mazowieckim, wcześniej siedleckim. W 1948 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem przeniosła się do Łeby. Tu chodziła do szkoły i pomagała…
-
Karolina Kotkowska
W Łebie mamy wielu utalentowanych, młodych ludzi. Jednym z nich jest Karolina Kotkowska. Muzyka towarzyszyła jej od małego. Najpierw śpiewała w scholi parafialnej, później w chórze szkolnym FA-LA-RE, chórze …
-
Kasprzak Helena i Edward
W miejscowości Oshling na terenie Niemiec 10 listopada 1932 roku przyszła na świat Helena Weszka. Jej rodzice Weronika i Piotr mieli pięcioro dzieci – w kolejności były to: Bronisław, Aniela, bliźniaczki Helena…
-
Konstanty i Władysława Michalakowie
Moi dziadkowie Konstanty (ur. 1913) i Władysława Michalakowie (ur. 1909 r., z domu Pawłowska) przyjechali do Łeby w 1946 roku spod Bełchatowa - dziadek z Woli Kruszyńskiej, a babcia z Apolinowa. Jako pierwsz…
-
Krystyna i Bernard Bemowscy
Krystyna i Bernard Bemowscy przyjechali na stałe do Łeby w 1962 roku z Nowęcina. Tam przenieśli się z Lędowa ( poczta Wiślino) koło Gdańska. W Łebie Bernard Bemowski zatrudnił się w Ośrodku Częstochowskich Z…
-
Krzysztof Chrostowski
Mój tata Krzysztof Chrostowski pochodził z Łęczyc, miejscowości położonej koło Lęborka. W Łęczycach ukończył szkołę podstawową i w 1977 roku rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Górniczej w Tychach. Po zakoń…
-
Kulma Stanisław
Stanisław Kulma przyjechał do Łeby z Dobczyc koło Krakowa. Pracował na stoczni jako elektromechanik. Zmarł w 1988 roku.…
-
Laurka Pani Ali
Urodziłam się w Pruszynie, pow. Równe na Wołyniu. Rodzice razem z babcią prowadzili gospodarstwo rolne o pow. 10 ha. Płody z tego gospodarstwa (mięso, warzywa, owoce oraz ryby z własnego stawu) ojciec sprzeda…
-
Leokadia i Mieczysław Gackowscy
W czasie II wojny światowej Leokadia Kalina i Mieczysław Gackowski zostali przymusowo skierowani przez okupanta d o pracy u niemieckiego gospodarza o nazwisku Matz. Majątek ten znajdował się niedaleko Ujścia, w…
-
Lubimy powspominać - Leonarda Stasiak
Urodziłam się w 1924r. w wiosce Mosznie pow. Wołkowysk, woj. białostockie. Moi rodzice i dziadkowie (ze strony ojca) wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne ok. 10 ha. Było to gospodarstwo nastawione na uprawę …
-
Ludzie żyjący obok nas
Zapytałam kiedyś Panią Franciszkę Górską, czy nie chciałaby podzielić się z czytelnikami naszej gazetki swoimi przeżyciami z Sybiru. Odpowiedź była negatywna, bo p. Frania stwierdziła, że wie tylko tyle, co opo…
-
Ludzie żyjący obok nas
Piękna lilijo z polskiego ogrodu Pobożna córko dzielnego narodu Pozostań taką zawsze i wszędzie Wszędzie każdy człowiek kochać cię będzie Ten i wiele innych wpisów do pamiętnika, dane mi było przeczytać za zgod…
-
Mania Bronisława i Stanisław, Dąbrowscy Irena i Gabriel
Moi rodzice Bronisława i Stanisław Mania przybyli do Łeby po powrocie ojca do Polski z Armii gen. Władysława Andersa (10 listopada 1946) z braku zatrudnienia w ówczesnej polityce – zgłosił się do Urzędu Celnego…
-
Maria i Władysław Barambasowie
W swojej wędrówce po łebskich rodzinach, odwiedziłam państwa Barambasów. Jadwiga i Bolesław Barambas mieli trójkę dzieci: dwóch synów i córkę. Najstarszy z rodzeństwa Władysław urodził się 13.02.1933 roku w …
-
Marian Kosz
Mój ojciec Jan Kosz był na froncie za Berlinem. Mama myślała, że ojciec zginął i zaczęła na nowo układać sobie życie. A mnie z dziadkami Koszami wywieźli z Dobromila koło Przemyśla na tzw. ziemie odzyskane. Gdy…
-
Marianna i Franciszek Jaroszowie
Marianna Jarosz urodziła się w 1920 roku w Wysokiem (powiat krasnostawski, woj. lubelskie), a Franciszek Jarosz w 1916 roku również w Wysokiem. W 1936 roku zawarli związek małżeński. Franciszek Jarosz zosta…
-
Marzec Maria i Józef
Maria i Franciszek Kierol mieszkali w miejscowości Jonie, powiat Lida. W 1940 roku Ruskie wywieźli rodzinę do tajgi. Później pozwolili osiedlić się w miejscowości Asino. Państwo Kierol mieli trzy córki: Francis…
-
Michał Osmański
Do Łeby przyjechał z Torunia w 1964 roku, aby odbyć zasadniczą służbę wojskową w jednostce WOP. Tu założył rodzinę i zamieszkał na stałe. Swoje zainteresowania z zakresu modelarstwa zaczął rozwijać bardzo wc…
-
Mieszkać nad morzem... Paweł i Leontyna Żarscy
Nazywam się Janina Markiewicz i jestem starszą córką Żarskich. Niestety, moi Rodzice już nie żyją, ale zawsze czuli się przede wszystkim łebianami i dlatego pozwolę sobie napisać kilka zdań o ich losach i życiu…
-
Miszczak Andrzej
Andrzej Miszczak – z wykształcenia technik - ur.06.01.1951 roku w Puckiem. Jako kilkuletni chłopiec wraz z rodzicami przyjechał do Łeby. Artystyczne zainteresowania zaczął rozwijać od 1975 roku. Przygodę z rzeź…
-
Moi dziadkowie Janina i Henryk Czostek
Mój dziadek Henryk Czostek pochodził spod Zakroczymia, a babcia Janina z Tarnopola. Dziadkowie poznali się i złożyli sobie przysięgę małżeńską w Darłowie, dokąd rzuciła ich wojenna zawierucha oraz poszukiwan…
-
Moi rodzice Bronisława i Jerzy Woronowiczowie
Mama Bronisława urodziła się w 1935 roku w Łętowni k/Stalowej Woli (dziś woj. podkarpackie). Rodzice mamy byli rolnikami. Dziadek brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. Szedł z armią fron…
-
Moja mama Wanda
Moi dziadkowie Apolonia z domu Sokół (1909- 1982) i Antoni Kamińscy mieszkali w Gliwicach. Pobrali się przed wojną. Po ślubie zaczęły przychodzić na świat dzieci. W 1942 roku urodziła się córka Wanda, w 1944 sy…
-
Moja mama Zofia Truskawa z domu Radyk...
Moja mama Zofia Truskawa z domu Radyk urodziła się w małej wiosce Tamanowice nieopodal Lwowa. Była najstarszym dzieckiem w rodzinie. Ojciec Grzegorz był fryzjerem, a mama Józefa z domu Żółkiewicz zajmowała się …
-
Moja rodzina
Moi pradziadkowie Maria i Tadeusz Mądrzykowie prowadzili ogrodnictwo w Częstochowie. W prowadzeniu ogrodnictwa, po ukończeniu akademii Rolniczej w Krakowie, pomagała im moja babcia Barbara, później też mój dzia…
-
Moja sąsiadka Kasia
Do dziś mam w pamięci z dzieciństwa swojego tak piękny dzień: Zmartwychwstanie... Zakwitły już fiołki, którymi my dzieci układali Twój krzyż mój Panie. Byliśmy tak mali, nie mogliśmy zrozumieć Czemu wieniec ten…
-
Moje szczęśliwe miejsce na ziemi
Pani Agata, młoda i beztroska, razem z koleżanką postanowiła szukać pracy „gdzieś tam w Polsce, decyzja zapadła, że w Łebie..." Tak też się stało. Przyjechała do Łeby 1 lipca 1950 roku, a już 2 lipca (dzisiaj g…
-
Moje życie w czasie wojny
Chciałabym opowiedzieć o wojennych losach mojej rodziny. O czasach naprawdę trudnych i wymagających niesłychanego hartu ducha i wytrzymałości psychicznej. Mam nadzieję, że opis tego niezwykłego trudu uzmysłowi …
-
Moje życie z Danką
10 lat w Boguszycach pod jednym dachem. Kilkanaście lat znajomości „kynologiczno-hodowlanej”. I teraz, już po wszystkim, mam to opisać, podsumować, może ocenić? Zostaliśmy tu z psami i z rudym kotem. Zostały r…
-
Neczajewscy Salomea i Alfons
Często nachodzi mnie taka myśl, że gdyby wiatry historii wiały inaczej, to moi dziadkowie nigdy by się pewnie nie poznali... Mój dziadek Neczajewski Alfons (zwany Fonkiem), syn Ksawerego i Bronisławy z d. Sk…
-
Niedbałka Michalina i Tadeusz
Michalina i Tadeusz Niedbałka przyjechali z Dęblina do Smołdzina. Potem przenieśli się do Rąbki. Tadeusz Niedbałka pracował do emerytury w Państwowym Gospodarstwie Rybackim. Po śmierci męża w latach 80. pani…
-
Nieodrobiona lekcja
My dzieci swoich rodziców, w latach naszego dzieciństwa i młodości nie zawsze wsłuchiwaliśmy się w opowieści, które oni próbowali nam przekazywać. Moja mama ma już 90 lat. Piękny wiek, ale tylko wtedy, kiedy…
-
Nowak Stanisława
Stanisława Radwańska -Nowak urodziła się 24.03.1924 roku w Ostrowach koło Krośniewic (woj. łódzkie). W okresie od 18.07.1942 roku do 26.06.1944 przebywała na robotach w Niemczech. Pracowała w fabryce konserw…
-
O tym, jak rybak Czesław Kołodziej spotkał się 15 lat temu z Rybakiem Janem Pawłem II
Urodziłem się w 1937 roku w Baranowiczach, na dzisiejszej Białorusi. Po wojnie zamieszkaliśmy w Chełmie Lubelskim. W kolebce PRL-u... Nie dla mnie. Ja jestem z akowskiej rodziny, moja matka jest jedną z n…
-
O. Paweł Nyrek OMI
Pierwszy Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej z parafii Łeba. Mieszkaniec Nowęcina, oddalonego od Łeby o dwa kilometry na wschód. Urodzony w Lęborku w 1982 roku. Przez wybranie drogi powołania zakonnego …
-
Olejnik Zofia i Stanisław
Zofia Olejnik (z domu Krzyżanowska) urodziła się w Dziewierzewie, powiat Żnin. Przyjechała do Łeby wraz z rodzicami i braćmi: Edwardem, Kazimierzem, Stanisławem, Pawłem i Alojzym w 1946 roku. Początkowo rodzina…
-
Opowieść nadbałtycka
Było to na początku lat pięćdziesiątych, chyba w 1953 roku. Akurat ukończyłem w Warszawie WKN, wykorzystując roczny urlop płatny. Jako specjalista przedmiotowy skierowany zostałem do nadmorskiego miasteczka Łe…
-
Opowieść o chlebie
Gdy spaceruję, to często pijaki w parku wołają do mnie: Panie Stachowiak, naucz Pan tych Płotków piec chleb! 17 września skończę 90 łat. Będę szedł wkrótce do proboszcza dać na mszę w rocznicę śmierci żony i sw…
-
Opowieść z lepszego świata
Pani Irena Górska w Łebie znalazła się przypadkiem. Przyjaciele, z którymi tutaj przyjechała, powiedzieli jej „Irena, ty się w Łebie zakotwicz”. Posłuchała tej rady. Miała 51 lat i zaczynała życie raz jeszcze. …
-
Pani Bronia
„Przeszłość odeszła. Ważna jest teraźniejszość, bo w niej żyjemy. I tylko w teraźniejszości możemy naprawić przeszłość i przygotować się na przyszłość" - takimi słowami o. Jack Pereira, proboszcz katolickiej p…
-
Pani Celina Smorawska
Spokojna i zadbana ul. 1 Maja. Ogródki pełne kwiatów, w nich małe, prawie jednakowe domki. W jednym z nich mieszka Pani Celina Smorawska z rodziną. Wspomina odległy czas... W listopadzie 1945 r. rodzina przyje…
-
Pani Feliksa Bielecka
Od dłuższego czasu chciałam bliżej poznać panią Feliksę Bielecką. Podziwiam ją za jej religijność, za silną wiarę w Boga. Po krótkiej rozmowie przed kościołem z jej córką Alicją Szpręgiel zostałam zaproszona do…
-
Pani Irena Nowakowska
Nestor, nestorka - to najstarszy przedstawiciel jakiejś grupy, otoczony szacunkiem. Uważam, że to pasuje do osób, o których wcześniej pisałam. Nie wypada co prawda liczyć komuś lat, ale myślę, że tak piękny wie…
-
Pani Irenka Piotrowska
Niska, drobna postać pani Ireny Piotrowskiej jest znana mieszkańcom naszej miejscowości. Chcąc bardziej przybliżyć osobę pani Irenki czytelnikom, wybrałam się z wizytą do jej mieszkania, gdzie zostałam przyjęta…
-
Pani Kazia
Dzięki pomocy Ali Szpręgiel, wprosiłam się do pani Jarczyńskiej. Drzwi otworzyła nam mała, drobna kobietka z uśmiechem na ustach i zaprosiła nas do środka. Nie była zaskoczona naszą wizytą. Alicja przedstawiła …
-
Pani Lidia Malinowska
Do Mapy Łebian udało mi się namówić panią Lidię Malinowską, do której zawitałam, jak się mówi potocznie, „z marszu”, bez zapowiedzi. Zostałam przyjęta życzliwie i z wielkim zainteresowaniem słuchałam histor…
-
Pani Stasia Cybulska
Troszkę się obawiałam idąc do pani Cybulskiej, czy mi otworzy drzwi, czy w ogóle mnie wpuści do swego mieszkania. Tym bardziej, że poszłam tam niezapowiedziana. Jednak zapukałam - usłyszałam „idę już, idę" i ma…
-
Państwo Karcz
W poszukiwaniu odważnych i chętnych, aby podzielić się z nami losami swego życia, trafiłam do pani Danuty Karcz. Po krótkiej rozmowie przekonującej z mojej strony z lekkim oporem zgodziła się opowiedzieć o sobi…
-
Państwo Teresa i Jerzy Herrowie
Pani Teresa Herra, z domu Mroczek urodziła się 8.09.1932 roku w miejscowości Kochlew, pow. Wieluń, woj. łódzkie. Mieszkała w jednej izbie wspólnie z dziadkami, rodzicami(Stanisławą i Ksawerym Mroczek) oraz sios…
-
Pelczar Krystyna i Feliks
Nie umiem pływać 4 lata służyłem w Marynarce Wojennej, ponad 20 lat prowadziłem pomiary na Bałtyku, 15 lat pływałem w PLO, poza Kanadą i Afryką Zachodnią zaliczyłem wszystkie duże porty świata. Ale pływać - …
-
Pielęgniarka - zawód czy powołanie?
Z Łebą związana jestem od 1964 r. Jako pielęgniarka podjęłam pracę w Przemysłowej Służbie Zdrowia w Ośrodku Wczasowym „Radość Górnicza", a w roku 1966 zostałam przyjęta do pracy w Poradni „D", byłam także tere…
-
Piotr Zienke
Urodził się w 1987 roku w Lęborku. Łebianin mieszkający w Świnoujściu. Od dzieciństwa pasjonat żeglarstwa i wychowanek UKS ŁEBA. Jak mówi o sobie, zaszczepiona w Łebie pasja oraz żeglarskie wychowanie skiero…
-
Piotrowscy Irena i Stanisław, Specjalscy Krystyna i Ryszard
Po wojnie przyjechała do Łeby mama mojej prababci Janina Mikulska. Tutaj poznała swojego kolejnego męża i prowadzili wspólne gospodarstwo. Kiedy była już w podeszłym wieku i ciężko było jej pracować na roli, to…
-
Piszcz Jadwiga i Kazimierz
Kazimierz Piszcz przyjechał do Łeby po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Siedlcach z nakazu pracy w 1966 roku. Mógł on wybrać jedną z miejscowości: Łęczyce, Choczewo lub Łebę. Pan Piszcz zawsze marzył, aby …
-
Pius Puśko
Jesienią ub. roku uczestnicząc w uroczystości pogrzebowej na największej gdańskiej nekropolii na Łostowicach, zupełnie przypadkowo w kwaterze dla żołnierzy AK stanęłam przy grobie Piusa Puśko. Przypadkowo, bo w…
-
Powitanie Łeby
Łebianie wszyscy skądś przybyli albo dokądś odeszli... 65 lat temu w Łebie zaczynało się nowe życie. Przegnani wojną ludzie tutaj szukali nowego domu. Przybyli z różnych stron przedwojennej Polski. Z małymi …
-
Przybysz Gabriela i Henryk
Gabriela Przybysz przyjechała do Łeby w 1957 roku z Czarnowca koło Warszawy w poszukiwaniu pracy na Ziemie Odzyskane. Zamieszkała u brata przy ulicy Westerplatte. Henryk Przybysz w 1960 roku służył w Łebie w…
-
Psiara – ciąg dalszy po latach
Kiedyś hen dawno temu napisałam do gazety miejskiej „Bez balastu” niewielki artykuł „Psiara”, w którym bardzo skrótowo (i chyba ciut naiwnie) opisałam Danutę Hryniewicz – wyjątkową i bardzo intensywną Postać Łe…
-
Robert Sochacki
Robert Sochacki urodził się 10 czerwca 1972 roku w Pucku. Jego mama pochodzi z Torunia, a tata z Kresów, z miejscowości Podzameczek, która obecnie znajduje się na terenie Ukrainy. Rodzinę ojca z końcem wojny…
-
Rodzina Bojko
Moja mama Maria Bojko urodziła się w Studzienikach (powiat Porozów), a tata Grzegorz w miejscowości Truńce (powiat Wołkowysk). Nasza rodzina mieszkała w Truńcach. Stamtąd w 1957 roku …
-
Rodzina Buchwaldów
Jadwiga Buchwald z domu Olasz, moja mama, urodziła się w 1923 roku w Toruniu. Do Łeby przyjechała w 1945 roku z Gdyni-Grabówka, na prośbę swojego wuja Jankowskiego, który prowadził restaurację na rogu ulic Kośc…
-
Rodzina Burzyńskich
Kazimierz Burzyński - profesor z Łeby prof. dr hab. inż. Kazimierz Burzyński Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Katedra Hydrotechniki oraz Katedra Hydrauliki i Hydrologii J…
-
Rodzina Dąbrowskich i Kracińskich
Na morzu szukaj drogi Pamięci mojego kochanego Tatusia w 20. rocznicę śmierci 29.06.1993 Mari temtanda est via. Na morzu szukaj drogi. Ten głos dotarł aż na Lubelszczyznę, do przepięknej wsi Olszanka w p…
-
Rodzina Gołaszewskich i Kandybowiczów
Moi dziadkowie Marianna Gołaszewska z domu Sasinowska i Stanisław Gołaszewski pochodzili z Kresów. Babcia miała pochodzenie szlacheckie. Dziadek był hodowcą koni czystej krwi arabskiej i angielskiej. Znał język…
-
Rodzina Jabłkowskich
Moja mama Feliksa Jabłkowska z domu Lempkowska urodziła się w 1918 roku. Pochodzi z Falenicy. Ojciec Jan Jabłkowski urodził się w 1921 roku i pochodzi z Otwocka. Po wojnie rodzice szukali swojego miejsca i tym …
-
Rodzina Kaczko
Moja mama Elżbieta Kaczko z domu Priebe urodziła się w Płocku. Stamtąd z mamą i rodzeństwem przeprowadziła się do Słupska. W 1961 roku rodzina Priebe przyjechała do Łeby. Początkowo zamieszkała przy ulicy Powst…
-
Rodzina Klimowiczów
Rok 1957 jest dla mnie rokiem szczególnym . W roku tym wraz z moimi rodzicami Weroniką i Franciszkiem Klimowicz, moją siostrą Marysią oraz babcią ze strony taty Marią, która zmarła w późniejszych latach przez p…
-
Rodzina Komstów
Moi rodzice Apolonia i Edward Komsta przyjechali do Łeby w 1968 roku. Wcześniej mieszkali we wsi Sobole (woj. lubelskie). Tam mieli dom i ziemię. Jednak zdecydowali się wyjechać. Dlaczego wybrali Łebę? Tak napr…
-
Rodzina Miąskiewicz
Moi dziadkowie przyjechali z pogranicza Litwy i Białorusi do Piaskowic koło Zgierza. Tam kupili gospodarstwo i zajęli się ogrodnictwem. W 1946 roku zabrano dziadkom ziemię, a rodzinę wysiedlono do Gdańska. M…
-
Rodzina Miłoszów i Raubów
Rodzina Miłoszów pochodziła z Romanowszczyzny (gospodarstwo rolne – zaścianek), powiat Brasław, woj. Wilno. W 1945 roku do Łeby przyjechali: Józef Miłosz (syn Michała i Konstancji) z kolegami: p. Chojeckim, …
-
Rodzina Niemki i tego ładnego Polaka
Ilona oraz Hieronim, Andrzej i Marek to dzieci Marii i Jana Błaszczyków. Ich rodzinne mieszkanie w charakterystycznym ceglanym bloku przy ul. Powstańców Warszawy jest w rodzinie od samego początku, tzn. odkąd t…
-
Rodzina Pałaców
Bronisława Pałac z domu Karłaczyńska urodziła się 02.02.1923 roku w Białokrynicy (obecnie wieś na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, w rejonie podhajeckim). Szybko osierocona wraz ze starszą siostrą Marią ko…
-
Rodzina Pero
[gallery order="DESC" ids="3415"] W Łebie na stałe mieszkamy od 5 lat, to znaczy od 2011 roku. Moi rodzice wcześniej mieszkali w Austrii, a pochodzą z Łodzi. Rodzice pracowali i żyli w Austrii. Ja z r…
-
Rodzina Pietrusińskich
Mój tata Henryk Pietrusiński urodził się w 1938 roku w Grodnie. W 1946 roku przyjechał do Łeby razem z rodzicami i rodzeństwem. Miał wtedy 8 lat. Rodzina zamieszkała w domu przy ulicy Świerczewskiego (dziś N…
-
Rodzina Piramowicz-Odrowąż
Matka Irena pochodziła z Zagórza koło Sanoka. Tam też się urodziła w 1915 roku. Ojciec Włodzimierz urodzony w 1913 roku pochodził z Krakowa. Pobrali się w kwietniu 1939 roku w Krakowie i tam mieszkali. Ojciec p…
-
Rodzina Ratajczaków i Prawickich
Irena Ratajczak z domu Prawicka urodziła się w Łucku (Ukraina) w 1940 roku. Babcia przyjechała do Łeby w roku 1946 (1947?) za sprawą swojego ojca Franciszka Prawickiego, który był marynarzem. Pradziadek urodził…
-
Rodzina Reiff
Jestem po same uszy zakochany w Łebie. Łeba to moje drugie miasto po Warszawie - wyznaje Andrzej Reiff, syn przewodniczącego pierwszej polskiej Rady Miejskiej Łeby. Ponad 150 lat temu pradziadek Andrzeja, Jo…
-
Rodzina Sadoniów
Moje wspomnienia Urodziłam się w 1934 roku na Podlasiu we wsi Wszebory. Do Łeby przyjechałam w 1952 roku w odwiedziny do mojej siostry Marysi Stęplowskiej, która mieszkała już w Łebie. Kilka wspomnień z mojeg…
-
Rodzina Sędzików i Jasterów
Moja mama Danuta, z domu Sędzik, wraz z siostrą Janiną i rodzicami przyjechała w 1945 roku z Rypina do Nowęcina. Tu urodzili się młodsza siostra mamy Urszula i brat Tadeusz. W 1954 roku dziadkowie razem z dz…
-
Rodzina Studzińskich
Mój mąż Adam Studziński urodził się w Starym Barkoczynie koło Kościerzyny, a ja w Łebie. Poznaliśmy się w Kościerzynie, ponieważ oboje się tam uczyliśmy. Adam uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego, a ja byłam…
-
Rodzina Świętek
Rodzina Świętek pochodzi z różnych regionów Polski. Mieszka w Łebie ponad 27 lat w "Domu Nauczyciela" przy ulicy 11 Listopada. Rodzice mojej mamy Bożeny Świętek, z domu Czyż, to babcia Stefania, która pochod…
-
Rodzina Wawrów
Marianna Wawer z domu Kusznieruk urodziła się w 1914 roku w Żukach, powiat Biała Podlaska. Stamtąd rodzina przeprowadziła się do miejscowości Władysławów, 2 kilometry od Żukowa. Mama miała czterech braci Bol…
-
Rodzina Wincewiczów
Mój tata Józef Wincewicz urodził się w 1920 roku w Wołkowysku. Był najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Miał dwie siostry: Annę i Marię oraz trzech braci: Stanisława, Kazimierza i Wacława. Rodzina Wincewiczów mies…
-
Rodzina Zakrzewskich
Moi rodzice Katarzyna (ur. w 1910 r.) i Aleksander (ur. w 1905 r.) Zakrzewscy mieszkali przed wojną w Starych Trokach. Ojciec był leśniczym. Mama zajmowała się domem i ósemką dzieci. W marcu 1959 roku rodzic…
-
Rodziny Jasińskich i Kowalczyków
Moi rodzice Janina i Roman Jasińscy poznali się i pobrali po zakończeniu wojny w 1945 roku w Lublinie, rodzinnym mieście matki. Ojciec pochodził ze Lwowa. W 1946 roku wyjechali na „ziemie odzyskane” i zatrzy…
-
Rodziny Piaseckich i Mieńciuków
Babcia Franciszka Piasecka, z domu Buchwald, pochodziła z Osjakowa koło Łodzi. Została wywieziona razem z mężem i dziećmi na roboty do Niemiec. Pracowała na gospodarstwie u bauera. Dziadkowie Piaseccy przyjecha…
-
Rodziny Raudów i Ksytów
Dziadek Franciszek Ksyt pochodził z terenów łódzkich. Po śmierci żony przeprowadził się do wsi Wołczyny (lubelskie), a potem wyjechał na Ukrainę. Dowiedział się, że są tam rozdawane ziemie i uznał, że będzie to…
-
Rosiński Marian
Do 21. roku życia mieszkałem w Tuliszkowie koło Konina. Wówczas otrzymałem nakaz pracy do Zakładu Leczniczego w Lęborku. Po utworzeniu identycznego zakładu w Łebie przeniesiony zostałem tutaj w 1958r. Łeba był…
-
Rozwora Leokadia i Stanisław
Stanisław Rozwora przyjechał do Łeby z Murzynowa (woj. płockie) w 1960 roku. Tutaj odbywał służbę wojskową, pracując przy odprawie kutrów w morze. Później był koordynatorem połowów w Spółdzielni X-lecia PRL, a …
-
Sajko Czesław
Czesław Sajko przyjechał do Łeby ze wsi Snopki, gm. Szydłowice, powiat Wołkowysk z mamą Pelagią Sajko oraz trzema siostrami: Jadwigą, Reginą i Danutą. W Łebie pracował w GS-ie jako zaopatrzeniowiec.…
-
Siuchnińscy Zofia i Wacław
Tata przyjechał do Łeby w maju 1945 r. Urodził się we wrześniu 1907 r. w Teresinie, a w czasie wojny z żoną Zofią (pochodzącą z Klonowa, w powiecie Tuchola) mieszkał w Bydgoszczy. Mama wraz z czwórką mojego rod…
-
Sowa Domicela i Franciszek
Domicela Sowa (ur. 1904r.) /z domu Piotrowska/ i Franciszek Sowa (1901 r.) urodzili się w Błażowej (rzeszowskie). Tu zawarli związek małżeński. Ich najstarsza córka –Janina (moja mama)- urodziła się w 1936 r. r…
-
Stanisław Widera
Stanisław Widera urodził się w 1925 roku. Pochodzi z miejscowości Mokre, powiat Wieluń, woj. łódzkie. Od grudnia 1941 do maja 1945 roku przymusowo pracował w Niemczech w fabryce akumulatorów. Była to ciężka pr…
-
Stanisława i Eugeniusz Kielasowie
Urodziłam się w 1940 roku w Szelęgówce koło Tykocina. Gdy miałam dwa lata, moją mamę zabili Niemcy za to, że ostrzegała tatę, gdy ten był w partyzantce. Nie wiem, gdzie jest pochowana. W 1945 roku przyjechał…
-
Stanisława i Józef Szpręgiel
Józef Szpręgiel urodził się 16.06.1926 r. w Mławie w woj. warszawskim. 4.04.1940 roku w wieku 14-tu lat został zesłany do Niemiec na przymusowe roboty. Do domu wrócił po 57 miesiącach - 3.03.1945 r. W 1950 roku…
-
Stanisława Najmuła
Stanisława Najmuła z domu Kozdęba urodziła się 12.11.1940 roku w miejscowości Olesiów na dawniejszych terenach ZSRR. Mama Eleonora Miler i tata Mieczysław Kozdęba mieli czworo dzieci: dwie dziewczynki i dwóch c…
-
Stasiak Janina i Władysław
Władysław Stasiak pochodzi z Domiechowic (dziś Bełchatów). W 1947 roku wraz ze swoim bratem przyjechał do Łeby. Początkowo pracował w melioracji, a później zatrudnił się jako rybak jeziorowy, a następnie mor…
-
Stefania Kupicz
Katarzyna i Wawrzyn Telega to rodzice czternaściorga dzieci. W tej wielodzietnej rodzinie jako jedenaste dziecko 19.07.1922 roku w Sławoszewie (poznańskie) przyszła na świat Stefania Telega-Kupicz. Do 1937 r…
-
Sułkowscy Antonina i Wojciech
Antonina Sułkowska urodziła się 26.06.1926 roku na terenie Rosji w Starej Rusie, rejon Nowgorodzki. Jej ojciec zmarł w 1935 roku i matka Maria Łunowa musiała wychowywać sama dzieci. Gdy wybuchła wojna Antoni…
-
Świadectwo wiary
Genowefa Kiljańska z domu Wąsik na świat przyszła 10.11.1922 roku we wsi Ochodne koło Garwolina, jako trzecie dziecko w rodzinie. Jej życie nie było łatwe, gdyż jako mała dziewczynka straciła ojca. Musiała więc…
-
Syberyjska opowieść
Urodziłam się w 1926 roku na wsi na Podolu. Wieś była duża, rozległa, na równinie, domy były kryte strzechą słomianą, z której zimą zwisały długie jak bagnety sople lodowe. We wsi była gmina, w której rządził w…
-
Sybiraczka
Rodzina Zarecz mieszkała na Kresach, w Lidzie woj. Grodno. Ojciec był zawodowym wojskowym, miał oficerski stopień. Teresa urodziła się w 1938 roku, na świecie był już starszy brat. Wybuchła wojna, ojciec poszed…
-
Szachniuk Eleonora
Eleonora Szachniuk przyjechała do Łeby w 1954 roku z miejscowości Karniewo (niedaleko Makowa,powiat Ciechanów, woj. mazowieckie). Uczęszczała w Gdyni do Technikum Przetwórstwa Rybnego. Dobrze zdała maturę i …
-
Szalupa – łódź ratunkowa
Żeby jakoś żyć w tej Łebie, zaczęliśmy ze szwagrem rybołówstwo - mówi Władysław Miakisz, który 12 listopada 1945 roku osiedlił się w Łebie, namówiony przez Zenona Hokusza, męża swojej siostry. Pan Władysł…
-
Szczęście czy łaska?
Każdy z nas w mniej lub bardziej oczywisty sposób odczuwa łaskę Bożą. Czy na tyle wierzymy w Boga, żeby móc śmiało powiedzieć, że dzięki Niemu żyjemy, że to on wybawił nas z opresji, z której nie było wybawieni…
-
Szot Leokadia i Józef
Leokadia Szot urodziła się we wsi Zastawie (dawne woj. kieleckie), a Józef Szot – we wsi Maszki, niedaleko Wojciechowa. Pani Leokadia przyjechała z rodzinnej wsi do Stowięcina do swoich krewnych, a pan Józef d…
-
Szumała Janina i Henryk
Janina Krzyżanowska razem z mamą i rodzeństwem przyjechała 20 września 1958 roku z Niemnowa (dziś Białoruś) do Lęborka. Rodzina zamieszkała początkowo u brata Bronisława, który przyjechał w 1945 roku, a następn…
-
Szumski Jan
Jan Szumski pochodził z białostockiego, spod Augustowa. Był zawodowym przedwojennym oficerem, służył w Grodnie. Krótko przed wybuchem wojny przeniesiono jego oddział do Katowic. Brał udział w kampanii wrześniow…
-
Szymanowscy Danuta i Zbyszko
Do Górek Wschodnich Danuta Maracha przyjechała z Pałecznicy koło Racławic w 1959 roku. Tam pracowała w Spółdzielni Pracy, Przetwórstwa i Rybołówstwa Morskiego przy rybach, następnie w bibliotece i Klubie „Ru…
-
Takie życie przeszłam
Nie wiem, jak to się stało, że Bóg dał mi tyle siły i takie życie przeszłam. I jeszcze dał Bóg, że 90 lat żyję... Szukając w domowych albumach łebian starych zdjęć rybackich, trafiłam na duży ich zbiór u Pan…
-
Tej Łeby już nie ma
Wystawy łebskich fotografii w bibliotece niezmiennie cieszą się powodzeniem mieszkańców. Tak było i z ostatnio prezentowaną kolekcją zdjęć, na tyle szczególną, że napisał o niej w lipcowym wydaniu sam renomowan…
-
Teresa Trylewicz
Zamieszkała w Łebie w 1952 roku. W 1961 roku ukończyła Studium Nauczycielskie w Gdańsku, kierunek: muzyka i śpiew, a w 1981 roku Wyższe Studia Zawodowe - kierunek: wychowanie muzyczne. W 1958 roku podjęł…
-
Teresa Trylewicz
Zamieszkała w Łebie w 1952 roku. W 1961 roku ukończyła Studium Nauczycielskie w Gdańsku, kierunek: muzyka i śpiew, a w 1981 roku Wyższe Studia Zawodowe - kierunek: wychowanie muzyczne. W 1958 roku podjęła prac…
-
Twardowscy Bronisława i Władysław
Bronisława i Władysław Twardowscy przyjechali do Łeby z Klenczan (woj. rzeszowskie). Zamieszkali na ulicy Świerczewskiego. Bronisława Twardowska pracowała w „zieleńcu”, a Władysław na kolei.…
-
Twarze naszej parafii – Ratajowie
Choć Zofia i Władysław Ratajowie nie żyją już od dziesięciu lat, to jednak pamięć o nich pozostaje wciąż żywa we wspomnieniach wielu łebian. Można śmiało powiedzieć, że Ratajowie wpisali się w poczet najbardzie…
-
Ucieczka do Danii
Na morze to ja poszedłem tylko po to, żeby je przepłynąć. Przecież nie mogłem przeskoczyć, bo było za daleko — powiedział nam Jan Staśkiewicz. W roku 1958 uciekł on kutrem z Łeby do Danii, wrócił, gdy wypracow…
-
Walerian Głuszko: życiorys
Urodziłem się dnia 22 września 1924 roku w Lidzie z ojca Głuszko Joachima i matki Katarzyny z domu Miciukiewicz. Siedmioklasową szkołę powszechną ukończyłem w 1939 roku w Lidzie. Podczas okupacji sowieckiej…
-
Wanda i Kazimierz Czerwińscy
Wanda Czerwińska z domu Miąskiewicz urodziła się w 1915 roku. Pochodziła z okolic Łodzi. Kazimierz Czerwiński urodził się w 1917 roku. Pochodził z Grzegorzewa, powiat Koło k. Łodzi. Dziadkowie przyjechali na…
-
Wawer Bolesław
Niektóre z otaczających nas przedmiotów traktujemy w sposób szczególny. Jako ich użytkownicy zauważamy, że czujemy się z nimi emocjonalnie związani. Czasami decyduje o tym artyzm ich wykonania i łącząca się z t…
-
Wiesław Gwizdała
Mieszkaniec Łeby od 2009 roku. Pasjonat latawców i organizator Międzynarodowego Festiwalu Latawców w Łebie. Pierwszy Festiwal Latawców w Łebie odbył się w 2011 roku. Od tamtej pory ta wielka, międzynarodowa …
-
Wojciech Grabowski
Ze sportem związany jest od zawsze. W podstawówce grał w piłkę nożną, nieco później brał udział w zawodach lekkoatletycznych na stadionach Lechii Gdańsk i SLA Sopot. Będąc seniorem polubił narty, rower i pływan…
-
Wspomnienia o rodzicach Jadwidze i Wiesławie Smaruj
Urodziłam się w 1953 roku w Lęborku. Do Łeby z rodzicami Marianną, Jadwigą i Wiesławem Smaruj przyjechałam w 1954 roku. Ojciec mój Wiesław Smaruj (urodzony w 1927 roku) wraz z rodzicami i bratem (brat 2 lata…
-
Wspomnienia z Krainy Czarów
Pani Zuzanna Witkowska mieszka w Łebie od 1953 r., w najstarszym łebskim domu. U Pani Zuzanny miałam przyjemność poznać jej siostrę Marię Barańską, która przyjechała w odwiedziny. Obie Panie zaczęły snuć wspo…
-
Wspomnienie o „naszej Hance
Parzno należy do najstarszych miejscowości na terenie Archidiecezji Łódzkiej. W tej parafii przyszła na świat 28 kwietnia 1933 roku pani Anna Fronczak. Jej mama z domu była Lewańska, a tata z rodziny Stępień. …
-
Wszyscy skądś pochodzimy: rodzina Stachewiczów
Mój ojciec Franciszek Stachewicz urodził się 10.03.1907 roku w domu Stanisławy i Laurencjusza. Mój dziadek miał zakład szewski w Chełmnie Pomorskim. Ojciec miał liczne rodzeństwo. Siostry Maria i Zofia wyszły z…
-
Władyko Celina i Józef
Moja mama Celina Władyko z domu Klimczuk urodziła się 04.01.1943 roku. Do Łeby przyjechała ze Starych Buczyc koło Janowa Podlaskiego około 1960 roku. Zamieszkała na ulicy Kościuszki u swojej siostry Krystyny Hi…
-
Władysława i Michał Boboryccy
Władysława i Michał Boboryccy przyjechali do Łeby w styczniu 1949 roku. Michał Boborycki pochodził z gminy Wysokie Litewskie w woj. poleskim (obecnie na pograniczu Polski i Białorusi), a Władysława z Nurca ze w…
-
Władysława i Stefan Olechowie
Władysława Olech z domu Majchrzak urodziła się w 1930 roku w Komorsku. Stefan Olech urodził się w 1928 roku w Nowołaskoniach. Około 1938 roku Władysława Olech wraz z rodzicami przeprowadziła się do Gdyni. Gd…
-
Władysława i Wasyl Krzyżanowscy
Wasyl i Władysława Krzyżanowscy mieszkali w Dziewierzewie. Przyjechali ze swoimi dziećmi do Łeby w 1946 roku i zamieszkali przy ulicy 3 Maja (dziś Nowęcińska). Później przenieśli się na ulicę Powstańców Warszaw…
-
Za chlebem do Ameryki
Franciszek Kurowski, ojciec Małgorzaty Kurowskiej, „za chlebem” przyjechał w 1945r. do Łeby. Dwadzieścia lat wcześniej Franciszek Kurowski dziadek „za chlebem” pojechał do Ameryki. W krótki czas po wyjeździe sł…
-
Za chlebem na „ziemie odzyskane”
Zdjęcie wykonane w Łebie w czerwcu 1946 roku. Przedstawia rodzinę Kurowskich i Dańdów. Stoją od lewej: Franciszek i Stefania Kurowscy, Eugenia Dańda, Leonarda Kurowska, Wiktoria Dańda (po pierwszym mężu Kurowsk…
-
Zapisane wspomnienia dają rodzinie ciągłość
Losy wojenne rzuciły ludzi w różne strony świata i Polski. Wszyscy, którzy przybyli po wojnie do Polski i zakładali rodziny to ludzie z historią. Moi rodzice, Konstanty Waszczuk i Marianna Waszczuk z domu Sa…
-
Zarzeccy Malwina i Bazyli
Malwina i Bazyli Zarzeccy mieszkali w Prużanej (obecnie Białoruś). Stamtąd zostali zesłani na Syberię, skąd w 1946 roku wraz z dziećmi: Stanisławem, Teresą i Władysławą przyjechali do Łeby. W Łebie zajmowali s…
-
Zbigniew Karapuda
Pisze ikony. Tą techniką zainteresował się po wysłuchaniu audycji radiowej. Swoją wiedzę na temat ikon czerpał z Internetu i książek. Pierwszą ikonę namalował w 2012 roku. Był to prezent ślubny dla żony z okazj…
-
Ziębiccy Teresa i Stanisław
Teresa (ur. 02.02.1927 r.) i Stanisław Ziębiccy (ur. 10.07.1925 roku w miejscowości Kupowalec (ZSRR) przyjechali do Łeby w 1945 (lub w 1946) roku). Zamieszkali na ul. Kościuszki, a następnie przeprowadzili się …
-
Ziębiccy Zofia i Witold
Moi rodzice poznali się w Łebie, krótko po II wojnie światowej. Mama nasza Zofia przyjechała tu z Francji na przełomie lat 1945 – 1946, gdzie mieszkała około 8 lat. Ojciec Witold mieszkał wówczas w Łebie przy …
-
Zofia i Alojzy Mówkowie
Zofia Mówka, z domu Krzyżanowska, przyjechała do Łeby wraz z rodzicami w 1946 roku z Dziewierzewa. Jej rodzina początkowo zamieszkała przy ulicy 3 Maja (dziś Nowęcińska), a później przeprowadziła się do domu p…
-
Zofia i Bogumił Banaszakowie
[gallery type="rectangular" ids="3956"] Państwo Zofia i Bogumił Banaszakowie to właściwie nasi sąsiedzi zza płotu. Zawsze lubiłam patrzeć na ich ogródek pełen kolorowych tulipanów. Tam też często m…
-
Żołnierze strzelali, Pan Bóg kule nosił...
Długo czekałem na taką chwilę, a ona przyszła niespodziewanie, taka ciepła i spontaniczna. Zaintonowałem więc pieśń „Wojenko, wojenko", co podchwyciły natychmiast moje rozmówczynie i wspólnie zaśpiewaliśmy je…
-
Zwyczajne życie
Pan Karol Karziewicz urodził się w 1929 roku w Klonówce woj. Wilno. W 1946 przyjechał z rodzicami i siostrą do Braniewa. Tu chodził do gimnazjum o profilu rachunkowości. Dwa lata później wcielony został do Słu…
-
Życie jest piękne
Nie lubię mówić o sobie, ale skoro dostałam się już pod młotek, to chociaż coś niecoś wspomnień napiszę. W czasie wojny zostaliśmy doszczętnie spaleni. Zostało tylko to, co mieliśmy na sobie. Ponieważ nie miel…
-
Łebianie Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
„Kłońmy się krzyżom zwalonym, srebrnej dalekości, dalekiej przeszłości" Antoni Sokólski W lutym ubiegłego roku otrzymałem e-mail z Instytutu Yad Vashem z prośbą o pomoc w odszukaniu krewnych Antoniego Sokolsk…
-
Łebianie wszyscy skądś przybyli... Proboszcz
1 września 1945 roku pierwszy polski katolicki proboszcz objął duszpasterstwo w Łebie. Był nim o. Mieczysław Cieślik, Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej. Przywołane w tym wydaniu Ichtys wspomnienia o. Alfons…
-
Łebska droga Anieli Grzybowskiej
Serca wojną poranione odnalazły przystań swoją, założyli nowe gniazda stworzyli ojczyznę małą. Chociaż z falą odpłynęły gorzkie chwile odległych lat w naszej pamięci pozostały bolesne zmagania i trudny czas. D…