Stanisława i Józef Szpręgiel

Stanisława i Józef Szpręgiel

Józef Szpręgiel urodził się 16.06.1926 r. w Mławie w woj. warszawskim. 4.04.1940 roku w wieku 14-tu lat został zesłany do Niemiec na przymusowe roboty. Do domu wrócił po 57 miesiącach – 3.03.1945 r. W 1950 roku wziął ślub ze Stanisławą Langowską (ur. 3.05. 1929 r. w Mławie).

Do Łeby rodzice przyjechali z Mławy w 1951 roku z najstarszym synem Andrzejem, który miał wtedy 2 miesiące. Zamieszkali najpierw przy ul. Bieruta, później przy ul. Wojska Polskiego, a na końcu dostali mieszkanie przy ul. Kościuszki.

Tata Józef służył najpierw w Marynarce Wojennej, a później podjął pracę w Polskim Ratownictwie Okrętowym. Pływał na statku ratowniczym „BC1”, „Muszla”, „Monsun”.

Mama Stanisława zajmowała się domem i dziećmi. Było nas pięcioro: Andrzej, Ewa, Mariola, Mirka i Marek. Jak dzieci się usamodzielniły, mama podjęła pracę w porcie. Najpierw jako bileterka w Muzeum Morskim w Łebie, a później jako zarządzająca domem wczasowym zwanym „Buńka”, który znajdował się na terenie portu. Rodzice pracowali na swoich stanowiskach aż do emerytury. Doczekali się ośmiorga wnuków i czworga prawnuków. Zmarli oboje w 2012 roku. Byli wspaniałymi ludźmi.