Wojciech Grabowski

Ze sportem związany jest od zawsze. W podstawówce grał w piłkę nożną, nieco później brał udział w zawodach lekkoatletycznych na stadionach Lechii Gdańsk i SLA Sopot. Będąc seniorem polubił narty, rower i pływanie. Z zawodu jest hydrotechnikiem budownictwa morskiego.

Środowisko gdańskie, z którym jest związany, zaraziło go pasją do morsowania, które jest wspaniałą okazją do przezwyciężenia swoich słabości.

Wojciech Grabowski jest morsem od 2003 roku. Pływa niemal codziennie przez okrągły rok. We wrześniu 2012 roku wraz siedemnastoma sympatykami tego ekstremalnego pływania w zimnej wodzie założył stowarzyszenie. Wtedy też powstał pierwszy w Łebie klub morsów o nazwie: Łeba Mors Poland Morsy Łebskie.

Łebskie morsy uczestniczą w Międzynarodowych Zlotach Morsów, zdobywając medale oraz wyróżnienia. Pan Wojciech ma kontakt z morsami z Gdańskiego Klubu Lech-Mors i wielokrotnym mistrzem świata Lechem Bednarskim. Czterokrotnie brał udział w mistrzostwach świata: Estonia – Talin, Ryga – Łotwa (2012), Koło Polarne – Rovaniemi (2014), Syberia – Tumeń (2016), a także w Międzynarodowych Mistrzostwach Krajowych USA – Nowy York (2018), Londyn (2015, 2016, 2017).

W państwach skandynawskich kąpał się w swojej kategorii wiekowej 60-70 lat w temperaturze od +2 st.C do -40 st.C.

Łebski mors zna wielu mistrzów tego sportu, jednak nie obawia się rywalizacji z nimi. Ze wszystkimi się przyjaźni.

W 2016 roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie Certyfikat Promocji Ziemi Lęborskiej Edycja 2015, w kategorii „Osobowość”.

Obecnie Klub Łeba Mors Poland liczy 83 aktywnych członków.