Cenckiewicz Ryszard

Ryszard Cenckiewicz urodził się w 1947 roku. Od dzieciństwa interesował się modelarstwem.

W wieku 10 lat skleił swój pierwszy model – zestaw radzieckich barek desantowych.

Służył w lotnictwie. Był mechanikiem uzbrojenia. Po wojsku trafił do Domu Kultury w Gdyni, gdzie zdobył uprawnienia IV klasy i jako najlepszy z klubu skierowany został na kurs, który dał mu uprawnienia instruktora modelarstwa okrętowego III klasy.

Przeniósł się do Łeby, usiłował założyć klub w miejscowej szkole, ale nie było pieniędzy i materiałów. Trochę kleił ze swoimi kolegami. Na kilka lat Ryszard Cenckiewicz wyjechał do Częstochowy. Podjął tam pracę w LOK, gdzie podniósł kwalifikacje, zdobywając uprawnienia instruktora II klasy, a po publikacjach w „Modelarzu”, „Planach Modelarskich”, opracowaniach zbiorowych i owocnej działalności klubowej najwyższy stopień instruktorskiej kariery – klasę I.

Największe sukcesy zawodowe:

  • złoty medal na Mistrzostwach Państw Socjalistycznych w Bukareszcie w 1980 roku za krążownik bandery francuskiej “Dunkierka”,
  • brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Bukareszcie w 1981 roku za model polskiego holownika “Halny”,
  • brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Jablonecu nad Odrą w 1981 roku za model holownika “Monsun”,
  • brązowy medal na Mistrzostwach Polski Modeli Sterowanych Radiem w Pińczowie w 1982 roku za “Monsuna”,
  • srebrny medal na Międzynarodowych Mistrzostwach w Czechosłowacji w 1983 roku za model statku “Calipso” znanego z filmów popularnonaukowych francuskiego badacza Jacquesa Cousteau.

Miał kilka wystaw indywidualnych w Gdyni i Częstochowie. Prowadził działalność instruktorską i zawodniczą. Wyszkolił kilku mistrzów i wicemistrzów modelarstwa.

Po powrocie do Łeby wznowił działalność instruktorską. W Miejskim Domu Kultury prowadził sekcję modelarską “Korab”.

Wykonał dwa tysiące modeli morskich, pięćdziesiąt samolotów, kilka samochodów wojennych, 300 makiet kościoła w Bierutowicach, kilkanaście chat kaszubskich i żuławskich. Najbardziej lubił kleić żaglowce. Modele wykonywał z metalu, drewna, papieru, żywicy, a nawet kości wołowych.

Jego rysunki i akwarele o tematyce morskiej do dziś są ozdobą łebskich tawern, barów i mieszkań prywatnych.

W 2004 roku został wydany kalendarz “Łeba w akwareli Ryszarda Cenckiewicza”.

Zmarł w 2004 roku.